Services

Web Design

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Web Development

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Company

About Us

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Contact Us

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Useful Links:

Pricing

Careers

FAQs

Portfolio

Latest News

Rozwój duchowy – o co chodzi?

gru 17, 2022

Większości z Nas duchowość kojarzy się z „odklejką” – czasami religijną, czasami toksycznego pozytywnego myślenia a czasami z nadużyciem substancji niewiadomego pochodzenia. Wielu z Nas szydzi z rozwoju duchowego i wielu z nas jest tego ofiarą. Dlatego punktem pierwszym dzisiejszego wpisu jest fakt do zapamiętania: duchowość ma każdy. Ale każdy ma inną duchowość i inną potrzebę jej przeżywania.

Nauka a duchowość

Duchowość w psychologii nie ma jednej stałej definicji – często zależy ona od kontekstu. Raz rozumiemy ją jako „proces uświęcania” (nadawanie wyższego sensu zwykłym rzeczom i czynnościom). Innym razem jako wynik teorii opanowania trwogi – myślenia „przecież musi być jakiś głębszy sens życia a nie że po prostu umrę i wszystko zniknie, „). Ta z kolei podtrzymuje proces uświęcania, na przykład zostawienie po sobie śladu i osiągnięć w jakiejś pasji lub bardziej transcendentnie, tworzy wiarę w reinkarnację/życie wieczne po śmierci, do którego w pewien sposób przygotowujemy się przez całe życie.

Czym duchowość nie jest?

Ludzie praktykujący świadomie duchowość często bawią się w pogromców mitów. „Mój Bóg jest prawdziwy, a nie ten Twój”. „Jesteś idiotą, że wierzysz w jakieś horoskopy”. „Pozytywne gadki to kopalnia pięniędzy a nie jakaś nauka czarowania i manifestacji”. Niestety, życie byłoby prostsze gdyby w duchowości chodziło o znalezienie Prawdy. Nie ma to jednak najmniejszego sensu ponieważ z perspektywy człowieka nigdy się prawdy nie dowiemy. Nawet podczas przeżyć duchowych nasze odczucia czy nawet wizje są po prostu subiektywne.

Prawdziwy i uniwersalny sens duchowości

Duchowość jest odkrywaniem, w co w życiu chcemy wierzyć, aby miało ono dla Nas sens. Tu nie chodzi o to, czy Bóg/Magia/Życie po śmierci istnieje, a o to, czy wiara w to wpływa pozytywnie na jakość Twojego życia. Dla niektórych duchowością jest rytuał wypicia porannej kawy – i życie nabiera sensu. Dla innych wiara w horoskopy sprawia, że są w stanie zrozumieć drugą osobę – nawet jeżeli w rzeczywistości jest bardziej skomplikowaną istotą niż zbiór danych z kosmogramu i numerologii. A jeszcze inni nie wyobrażają sobie być najwyższą istotą we Wszechświecie. Stąd wiara nie tylko w Aniołów i Bogów, ale również w inne cywilizacje. Czy te wszystkie rzeczy które wymieniłam naprawdę są święte i na prawdę istnieją? Nie wiem i nikt tego nie wie. Dlatego jest to kwestia jedynie wiary i subiektywnego przeżywania i ekspresji własnej duchowości.

Rozwój Duchowy

Jak już wspomniałam, każdy ma inną potrzebę duchowości – ale ostatecznie każdy ją ma. Dla jednych to oglądanie zachodu Słońca, dla innych to współpraca z panteonem bóstw. Niektórzy odczuwają potrzebę rozwoju duchowego – odkrywania siebie coraz bardziej i dogłębnie. Innym wystarczy stosowanie się do przykazań Bożych i Kościelnych. Kolejnym zaś ekspresja duchowości nie ukazuje się bardziej niż potrzeba naszkicowania jakiejś postaci w zeszycie na lekcji. Te wszystkie czynności są po to, aby odczuwać sens w swoim życiu. Jeżeli nie odczuwasz sensu w swoim życiu i wszystko jest mdłe, to pozostaje mi zacytować tekst pewnej piosenki:

Zaufaj mi, poszukaj głębiej! Odkryj swoje Ja.

– „Poszukaj Głębiej” z filmu „Księżniczka i Żaba”

Tym właśnie jest rozwój duchowy.Autorka

Nora

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.