Services

Web Design

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Web Development

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Company

About Us

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Contact Us

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Useful Links:

Pricing

Careers

FAQs

Portfolio

Latest News

Czakry – otwieranie i usuwanie blokad

gru 8, 2020

Na początek warto zauważyć, że każda kultura ma własne słownictwo także dotyczące czakr. Często spotykamy się z trzema terminami, które w rzeczywistości oznaczają TO SAMO. Mówimy tu o otwieraniu, odblokowywaniu oraz usuwaniu (blokad) czakr. Niezależnie którym terminem będziesz się posługiwać, dążymy tu do równowagi między nimi.
Natomiast jeżeli jeszcze nie przeczytałeś podstaw, zajrzyj w TEN ARTYKUŁ. Bez tych podstaw będzie Ci trudno dostrzec czakry jako coś rzeczywistego.
Spis czakr i ich dokładny opis znajdziesz KLIKAJĄC TUTAJ – dowiesz się jak konkretnie zbalansować wybrane czakry,


Jak działają czakry?

Działanie czakr najprościej jest wytłumaczyć na przykładzie sadzawek – wyobraź sobie 7 źródełek, gdzieś wysoko w górach. Są one rozłożone jedno pod drugim i łączy ich wspólny strumień, który przelewa wodę z wyższych do niższych. Jest to pokazane na obrazku obok.

Woda płynie w tym strumieniu tak samo jak energia płynie w twoim ciele. Jak widzisz, jest tu kilka sadzawek, w których woda krąży nim popłynie dalej. Te sadzawki są jak nasze czakry.

Guru Pathik, Avatar: Legenda Aanga

Woda przepływająca przez siedem sadzawek to nasza energia – ta sama, która sprawia, że jesteś świadomy bycia tutaj a nie dwa metry dalej. Aby funkcjonowała poprawnie musi być ona zrównoważona – jeżeli zablokujemy przepływ między sadzawkami patykami, glonami i błotem, sadzawka zacznie się przelewać a w kolejnych będzie coraz mniej wody. Takimi blokadami są nasze emocje i przekonania. Oprócz blokowania czakr można je także nadmiernie otworzyć – poszerzamy nienaturalnie przepływ wody między czakrami, przez co reszta sadzawek nagle jest zalana a ta pierwsza ma niedobór wody.

Naszym zadaniem jest uregulować strumień, aby nigdzie się nie blokował ani nie przelewał.
Czakry mogą być aktywne/odblokowane/otwarte, nieaktywne/zablokowane/zamknięte oraz nadmiernie aktywne.

Proces otwierania czakr

Kolejność

Podobnie jak w przykładzie sadzawek, energia płynie w jedną stronę – od czakry Podstawy po czakrę Korony. Dlatego kolejność otwierania czakr jest niezwykle ważna. Bez otworzenia Czakry Podstawy kolejne czakry będą miały niedobór energii, nawet jeżeli będą poprawnie otwarte. Na szczęście jest to logiczne, identycznie jak w piramidzie Maslowa opisanej tutaj. Nikt raczej nie będzie się skupiał na ekspresji swoich uczuć i autentyczności (Czakra Gardła) w momencie gdy stoi przed nim zgłodniały lew, który zaburza bezpieczeństwo (Czakra Sakralna).


Po czym poznać zablokowane czakry?

Czakra jest zablokowana, jeżeli czujesz, że coś Cię zatrzymuje przed korzystaniem z życia w pełni. Blokadami są przekonania wychodzące z naszego doświadczenia lub przebytych przeszkód w życiu , w tym traumy. Są to mechanizmy obronne ego – wytworzyły się aby bronić Cię przed ogólnie mówiąc „szkodą”. Natomiast niektóre problemy schodzą do nieświadomości. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dane zdarzenia nas blokują psychicznie bardziej niż powinny. Przykładowo jest to lęk przed miłością, wystąpieniem publicznym, utratą dóbr materialnych, śmiercią, itd. Blokadą jest więc mówiąc dosłownie wytworzony na skutek wydarzeń i przekonań mechanizm obronny ego, który rozpoznasz odczuciem lęku.

Czasami potrzeba dłuższej chwili refleksji, aby ten lęk u siebie rozpoznać – czasami jest on ukryty w nieświadomości. Warto poświęcić więc chwilę aby zdiagnozować, czy coś wynika jedynie z charakteru czy jednak nasz mózg ma jakąś wymówkę. Lęk nie zawsze jest świadomy i należy go odkodować likwidując wymówki ego.

Po czym poznać nadmiernie aktywne czakry?

Nadmiernie otwarte czakry sugerują brak umiaru w wykorzystywaniu cech. Jest to o wiele trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ my nie będziemy widzieć problemu. Zobaczymy to jednak obserwując otoczenie wokół nas – utratę najbliższych przyjaciół, kłótnie, plotki. Zaznaczam, że chodzi tu o NAJBLIŻSZYCH i PRAWDZIWYCH przyjaciół – nie liczy się opinia osób toksycznych lub słabo znanych. Przykłady informacji: „Dla Ciebie liczą się tylko pieniądze”, „Jesteś zbyt naiwny”, „Zawsze musisz być w centrum uwagi”, „Gwiazdorzysz”, „Nikomu nie dajesz dojść do słowa”. Jest to zupełny brak lęku w zachowaniach, a także brak wyczucia sytuacji czy też szacunku wobec innych.

Niezwykle ważny jest fakt, że tutaj nie ma czegoś takiego jak „zbyt otwarte czakry”. Problem nadmiernie aktywnej czakry pojawia się jedynie wtedy, jeżeli pozostałe czakry są w porównaniu do niej na ekstremalnie niższym poziomie otwartości. Oznacza to, że w przypadku czakr zablokowanych, można mieć zablokowaną jedną czakrę lub kilka czakr równocześnie – natomiast tutaj mamy do czynienia z jedną bądź dwiema czakrami, które wyraźnie odstają od reszty – to właśnie dlatego ta skrajność jest widoczna z zewnątrz i może nam utrudnić życie w społeczeństwie.

Po czym poznać zbalansowany system czakr?

Gdy cały system jest zbalansowany i energia przepływa od dołu ku górze – od czakry Podstawy po czakrę Korony – nie ma żadnych blokad, niedoborów energii ani jej nadmiarów. Dobrze się czujesz w swoim ciele i otoczeniu, nie boisz się odezwać zamawiając pizzę ani wyjść na scenę, potrafisz przebaczać ludziom, masz dobrą intuicję i czujesz kontrolę nad własnym życiem. Dlatego też zbalansowane czakry to nie jest jakiś zmyślony cel osób uduchowionych – poświęcenie chwilki czasu czakrom to praca z samym sobą i swoimi emocjami. Rozpoznajemy swoje potrzeby, słuchamy naszego ciała i likwidujemy powstałe trudności. To umiejętność, która przyda Ci się niezależnie od Twojego stylu życia.

Szybki test – rysunek projekcyjny !

W psychologii używamy rysunków projekcyjnych aby dostać się do nieświadomości. Niestety nauka nie ma (i nie będzie miała) możliwości potwierdzenia istnienia czakr, ponieważ nie da się ich zbadać empirycznie. Natomiast ludzie zajmujący się zawodowo ich oczyszczaniem wymyślili bardzo trafny sposób na „zdiagnozowanie” ich stanu. Spróbuj sam !

Przykładowy rysunek projekcyjny czakr
  1. Narysuj 7 okręgów, zaczynając od dołu kartki, jeden nad drugim (patrz rysunek obok).
  2. Każdy okrąg – licząc od dołu – symbolizuje jedną z czakr.
  3. Okręgi widocznie mniejsze od pozostałych, to czakry zamknięte. Należy je odblokować wychodząc delikatnie ze strefy komfortu, „wyłączając” ego i powoli eliminując te niepotrzebne mechanizmy obronne.
  4. Okręgi widocznie większe od innych, to czakry nadmiernie aktywne. Na nie sposoby są dwa. Jednym z nich jest ich balansowanie bliżej poziomu pozostałych. Np. jeżeli nie potrafimy oddać komuś głosu (nadmiernie aktywna Czakra Gardła), należy nauczyć się trochę przystopować. Drugim i o wiele efektywniejszym (ale i trudniejszym) sposobem jest dostrojenie wszystkich pozostałych czakr do tej najbardziej otwartej. Nie będzie się wtedy wyróżniać a my będziemy postrzegani jako osoby kochane i otwarte.
  5. Okręgi-ślimaki / owale to czakry, które posiadają pewną blokadę i nie funkcjonują 100% poprawnie. Czegoś „brakuje”. Jeżeli takie coś pojawi się w okręgu Czakry Serca, oznacza to, że na ogół jesteśmy w stanie kochać i przebaczać. Istnieje jednak pewna osoba, której nie potrafimy odpuścić. Może to rodzic, który nas opuścił? A może toksyczny ex, który nas wykorzystywał?
  6. Okręgi z za długą kreską, przypominające liczby 9 lub 6 to czakry, które mają czegoś „za dużo”. Na przykładzie Czakry Serca narysowanej z takim kształtem może to być cecha zaborczości i niezdrowej dominacji w relacjach międzyludzkich.

Należy pamiętać, ż jest to jedynie narzędzie projekcyjne – sięga do nieświadomości jednak nie zawsze pokaże nam całkowitą prawdę. Interpretacja często zależy od naszej intuicji. Jeżeli zobaczysz, że z okręgiem jest coś nie tak, intuicja z automatu powinna Ci podpowiedzieć w czym konkretnie jest problem.

Autorka

Nora

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.