Services

Web Design

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Web Development

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Company

About Us

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Contact Us

Anim minim culpa sit veniam id magna nostrud quis est.

Useful Links:

Pricing

Careers

FAQs

Portfolio

Latest News

Wymówka Forera, czyli astrologia a „zodiakarstwo”

gru 10, 2020

Czy wiesz, że horoskopy z gazet, aplikacji czy stron internetowych nie mają praktycznie nic wspólnego z astrologią? Mimo, że w duchowości astrologia pełni kluczową rolę, mylona jest z popularną wersją horoskopów. Wraz ze wzrostem zainteresowania Witchcraftem u młodzieży, astrologowie stworzyli określenie „zodiakarzy”. Psychologia natomiast na każde wspomnienie o znaku zodiaku wykrzykuje jednogłośnie „HA! To efekt Forera !!!„.

Przeanalizujmy więc problematykę dziedziny astrologii.

Horoskopy w kulturze popularnej

Horoskop, który znajdziesz w gazetce pełni jedynie funkcję rozrywkową. Podobnie inni „astrologowie” z telewizji, którzy przepowiadają przyszłość na następne dni i lata. Celowo zapisałam ich w cudzysłowie, ponieważ żaden szanujący się astrolog nigdy nie będzie bazować na samym znaku zodiaku – a tym właśnie charakteryzują się treści „astrologiczne” w kulturze popularnej. Czym jeszcze rozrywkowe horoskopy różnią się od astrologii?

1. Przepowiadają przyszłość

Astrologia nie ma na celu opisywać przyszłości czy przeszłości. Użyję tu krótkiej metafory:

„Chmury zasłonią jutro Słońce” – oznacza to, że będzie pochmurnie. Natomiast szanse na opady zawsze podawane są w procentach prawdopodobieństwa – nawet gdy pogodynka wskazuje na 100% , nie zawsze się to „spełnia”.
W astrologii takim ustawieniem Słońca względem chmur jest ustawienie gwiazdozbiorów, planet i domów względem siebie. Dane ustawienie daje nam informacje o panującej aurze – jednak nic nie zwiastuje. Może jedynie zwiększyć nam prawdopodobieństwo opadów (zdarzeń w życiu) , które wynosiło by 20- 70 %, bardzo rzadko 80-100%.

Astrologia nie jest przepowiednią, a stwierdzeniem faktu zaistniałej aury.

2. Są równoznaczne z cechami charakteru

Używając poprzedniego przykładu możemy powiedzieć, że pochmurna pogoda jest smutna, przygnębiająca. W rzeczywistości pogody nie możemy opisać takimi cechami – za to opisujemy w ten sposób jej aurę. Podobnie z człowiekiem, weźmy przykład Znaku Zodiaku Skorpiona, cecha pamiętliwości. Automatycznie myślimy „skorpiony są pamiętliwe”, jednak nie jest to prawda. W podejmowanych przez nich decyzjach panuje aura pamiętliwości. Mogą się za tym kryć różne pobudki : sentyment, zemsta, szybka nauka na błędach , filozoficzno-egzystencjalne rozkminy na bazie doświadczeń. Pamiętliwa aura ma wiele twarzy, ale człowiek ze znaku skorpiona może ją wykorzystać na jeden lub więcej możliwych sposobów – nadal z prawdopodobieństwem a nie pewnością zdarzenia.

3. Bazują jedynie na Znaku Zodiaku

Stąd też popularne określenie „zodiakarstwa”. W astrologii liczy się cała mapa nieba – zarówno na co dzień jak i w naszym momencie urodzenia. Jeżeli nie widzisz opisanych innych aspektów nieba, przestań marnować czas na taki horoskop. Na ten temat rozpisałam się już dwukrotnie, zobacz:
Astrologia – dlaczego to nie działa?
Natal Chart- pełna instrukcja Twojego kosmogramu

Naukowe wymówki nie dotyczą astrologii

Główną dziedziną nauki odpowiedzialną za badanie astrologii jest psychologia – przy czytaniu takich treści uruchamiamy efekty psychiczne, w które wyposażony jest nasz umysł. Przyjrzyjmy się im:

Efekt Horoskopowy

Inaczej nazywany efektem Forera lub efektem Barnuma. Forer przeprowadził eksperyment, w którym podał studentom do rozwiązania test osobowości. Każdy ze studentów po teście otrzymał „analizę wyników”, czyli opis złożony z fragmentów gazetkowych horoskopów. Chociaż każdy otrzymał IDENTYCZNY „wynik”, średnia trafność opisu według oceny badanych (skala 0-5) wynosiła 4,26 – oznacza to, że praktycznie każdemu opis pasował do osobowości. Poniżej zamieszczam jego fragment – możesz sprawdzić w jakim stopniu zgadza się on z Tobą.


„Masz potrzebę, by ludzie cię lubili i podziwiali, jednak jesteś osobą krytyczną wobec siebie. Masz pewne wady osobowości, ale potrafisz je kompensować tym, co jest w tobie dobre. Masz duże możliwości, które wciąż pozostają niewykorzystane. O ile na zewnątrz możesz wyglądać na osobę zdyscyplinowaną i opanowaną, wewnątrz często trapi cię niepewność i martwisz się o wiele spraw. „

Forer udowodnił, że opisy znaków zodiaku w horoskopach są na tyle niekonkretne, że z natury sprawdzają się. Jest to dobrze przemyślany chwyt marketingowy – taki opis może nam wyjawić wróżka na festiwalu, a my będziemy zadowoleni.
Perfekcyjne – gdzie więc leży haczyk?

Astrologia jest mylona z horoskopami – efekt Forera działa jedynie w wypadku horoskopów w kulturze popularnej, czyli u wróżbitów, w telewizji, aplikacjach, gazetach itd. Oznacza to bazowanie na Zodiaku i zignorowanie reszty mapy nieba (która zmienia się z sekundy na sekundę). Dodatkowo w astrologii nikt nie używa takich opisów jak powyżej . Tworzymy jedynie dogmaty za pomocą ciągu skojarzeń. Mamy świadomość, że nie mogą być one zapisane, ponieważ to ogranicza i szufladkuje. Nigdy nie używamy astrologii także w celu określenia cech, charakteru lub zdarzeń. Znaki zodiakalne to rozpoznanie pewnej aury, w której zakresie poruszamy się skojarzeniami. Rzetelny opis aury znaków zodiakalnych nie istnieje i nigdy nie powstanie. Ale możesz zobaczyć moje starania w przedstawieniu tych aur tutaj: Opis znaków zodiaku.

Efekt Potwierdzenia

Efekt ten działa w momencie, kiedy już przeczytamy taki horoskop gazetkowy dotyczący pewnych wydarzeń. Oczywiście taki opis także będzie tak samo dostosowany jak w przykładzie efektu horoskopowego. Przyład: „Spotkasz dawnego znajomego”. Osoba, która wierzy w horoskopy skupi swoją uwagę na tym – będąc w sklepie nieświadomie będzie szukać znajomej twarzy. Istnieje więc o wiele większe prawdopodobieństwo, że „wróżba się spełni” a przekonanie zostanie potwierdzone. Osoba, która po przeczytaniu horoskopu uzna, że to bujdy, zrobi identycznie kładąc nacisk na brak spotkania znanej osoby. Jej opcja także zyska większe prawdopodobieństwo spełnienia przez brak skupionej na tym nieświadomie uwagi, w przeciwieństwie do poprzedniej sytuacji. Efekt potwierdzenia polega na nieświadomym szukaniu sytuacji, której oczekujemy, w celu potwierdzenia naszej racji – jak sama nazwa wskazuje.

W astrologii efekt potwierdzenia nie wystąpi – uwzględniamy całą mapę nieba, przez co efekt potwierdzenia może wystąpić jedynie w sytuacji domów lub dominującego żywiołu. Osoba z zewnątrz nie jest w stanie odgadnąć znaku zodiakalnego jakiegokolwiek ciała niebieskiego drugiej osoby Astrolog nie będzie nawet próbować takiego potwierdzenia szukać, bo nie będzie on dla niego dostrzegalny. Nie potwierdzi sobie przecież procesu myślenia czy wewnętrznej motywacji – no chyba, że ludzkość nauczy się telepatii procesów myślowych, wtedy będzie to możliwe. Wpływ ciał niebieskich często jest nieświadomy nawet dla samej osoby, której dotyczą – umożliwia to dopiero głęboka refleksja.

Efekt Pewności Wstecznej

Czyli wszelkie „A nie mówiłem? Wiedziałem, że tak się stanie”. Po fakcie mamy wrażenie, że odczuwaliśmy bardzo wysokie prawdopodobieństwo danego znaczenia. W rzeczywistości nasze spekulacje nie były tak pewne. Po przeczytaniu horoskopu ustalmy 50% prawdopodobieństwa spotkania dawnego znajomego. Gdy już go spotkamy, powiemy „A nie mówiłem? Wiedziałem, że horoskopy się sprawdzają!”. W drugą stronę działa to identycznie, jeżeli danego znajomego nie spotkamy: „Wiedziałem, że te horoskopy to bujda”. W ten sposób umacniamy naszą wiarę. Osoba, u której efekt potwierdzenia wystąpił równocześnie z efektem pewności wstecznej i spotkała dawnego znajomego następnym razem przeczyta horoskop dokładniej. Jeszcze bardziej wyczuli się wtedy działanie efektu potwierdzenia i mamy horoskopowy fanatyzm gotowy! To samo dotyczy przeczytania w internecie opisu danego znaku zodiaku i dostrzeganie danych cech u znajomych.

Jak ma się do tego astrologia? Krótko: nie zajmuje się przewidywaniem zdarzeń w przyszłości.

Astrologia

Często słyszymy, że ustawienie kul gazu w kosmosie i ciał niebieskich nie wpływa na nasze życie. I jest to częściowo racja, ponieważ zmienia się tylko odczuwalna aura otoczenia lub człowieka urodzonego w danym momencie z konkretnym ułożeniem nieba. Astrolog potrafi wyczuć i określić daną aurę, ewentualnie podać możliwe zdarzenia ( np.problemy ze sprzętem elektronicznym podczas retrogradacji Merkurego). Jednak nigdy nie podejmie się zapisanego opisu, przewidywania przyszłości lub szufladkowania ludzi.

Słyszymy także, że astrologia to bujda bo znamy dwa takie same znaki zodiaku i są zupełnie inne. To dlatego, że liczymy też dekadę czy aspekty. Liczą się sekundy różnicy a także miejsce urodzenia. Każdą cechę, za które odpowiada ciało niebieskie musiałbyś ocenić osobno: komunikacja, motywacja, sumienność, altruizm. Natomiast fakt, że widzisz te osoby z zewnątrz, sugeruje nam porównywanie ich 12 domów – tylko te zachowania możemy określić, ponieważ nie siedzimy innym ludziom w głowach.

Mówią, że gwiazdy nie mogą przecież nic definiować. Racja, mapa nieba nic nie ustala – jest to wzajemny wpływ Ziemi na niebo i na odwrót. Widoczne jest to przy pływach wody w zależności od księżyca. Wiemy, że odpowiedzialna jest za to grawitacja i widzimy to zjawisko na własne oczy. Natomiast aura jest metafizyczna – oznacza to, że jest to przeczucie, a nie obserwacja zmysłami. Przeczucia są także subiektywne – każdy odczuje tę samą aurę w delikatnie inny sposób, dokładniej za pomocą czakry Trzeciego Oka.

Autorka

Nora

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły